Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2015, sygn. IPPP3/4512-392/15-3/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-392/15-3/JF
1) Czy A. będzie posiadała stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług?2) Czy A. będzie zobowiązana do zarejestrowania się dla celów podatku od towarów i usług w Polsce i jego rozliczania w Polsce?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2015 r. (data wpływu 13 maja 2015 r.) uzupełnionym w dniu 13 maja 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności oraz obowiązku rejestracji dla celów podatku VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 maja 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności oraz obowiązku rejestracji dla celów podatku VAT.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką z siedzibą w Wielkiej Brytanii, gdzie podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (dalej jako A.). A. będzie prowadziła działalność w różnych krajach europejskich, świadcząc usługi w szczególności na rzecz podmiotu powiązanego z A. z siedzibą w Szwecji (dalej jako B.). A. swoje usługi będzie świadczyć na podstawie umowy o współpracy zawartej z B.. A. i B. są zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni w krajach siedziby, nie są natomiast zarejestrowani dla celów VAT w Polsce.
A. planuje rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce. Zakres tej działalności obejmować będzie m.in. poszukiwanie nowych zleceń w Polsce dla B.. Celem prowadzonej przez A. działalności gospodarczej w Polsce jest nabycie przez B. nowych klientów (dalej jako Klienci PL). A. będzie wynagradzana przez B. w formule poniesione koszty plus marża. W chwili obecnej w Polsce są podmioty, które już są klientami B., i które nadal będą klientami B. po rozpoczęciu działalności A. w Polsce.