Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2015, sygn. IPPB3/423-1100/14-2/JBB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1100/14-2/JBB

1) Czy Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości umorzonych wierzytelności wobec G.?2) Czy w stosunku do umowy zwolnienia z długu zawartej pomiędzy Spółką i G. znajdują zastosowanie przepisy o cenach transferowych zawarte w art. 9a i 11 ustawy o CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2014r., poz.851) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko  przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2014r. (data wpływu 27 października 2014r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia:

  1. czy Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości umorzonych wierzytelności - jest prawidłowe,
  2. czy w stosunku do umowy zwolnienia z długu zawartej pomiędzy Spółka, a podmiotem powiązanym znajdują zastosowanie przepisy o cenach transferowych zawarte w art. 9a i 11 ustawy o CIT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2014r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości umorzonych wierzytelności oraz, czy do umowy zwolnienia z długu znajdą zastosowanie przepisy dotyczące cen transferowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

C. S.A. w likwidacji (dalej: C. lub Spółka) jest podmiotem z Grupy C., który jest w procesie likwidacji.W okresie wrzesień-październik 2012r. C. świadczyła usługi IT na rzecz spółki rumuńskiej U.S.G. (dalej: G.).C. oraz G. są podmiotami powiązanymi - G. również należy do Grupy C..Z tytułu świadczonych usług IT Spółka wystawiła na rzecz G. faktury VAT. Termin płatności faktur wynosił 14 dni od daty wystawienia faktur.Należności wynikające z przedmiotowych faktur zostały ujęte przez Spółkę jako przychody podatkowe zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT w 2012 r.G. nie zapłaciła przedmiotowych faktur.Wedle najlepszej wiedzy C. na temat statusu finansowego G., Spółka nie ma szans na uzyskanie od G. płatności przedmiotowych faktur.W konsekwencji, Spółka dokonała wobec G. umorzenia wierzytelności wynikających z faktur dokumentujących świadczenie usług IT (dalej: Wierzytelności). Umorzenie wierzytelności odbyło się na mocy umowy zwolnienia z długu zawartej pomiędzy C. oraz G. (dalej: Umowy zwolnienia z długu).Zgodnie z treścią zawartej umowy Wierzyciel (tutaj: C.) zwalnia Dłużnika (tutaj: G.) w całości z jego zobowiązania do zwrotu Wierzycielowi Kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur, a Dłużnik wyraża zgodę na zwolnienie go w całości z zobowiązania do zwrotu.Do dnia podpisania Umowy zwolnienia z długu wierzytelności, które były przedmiotem tej umowy nie uległy przedawnieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00