Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2015, sygn. IPPP3/443-1144/14-2/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1144/14-2/KT
w zakresie wykazania w deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej usług związanych z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych świadczonych na rzecz podatników z państw członkowskich UE
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2014 r. (data wpływu 19 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazania w deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej usług związanych z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych świadczonych na rzecz podatników z państw członkowskich UE - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 listopada 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazania w deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej usług związanych z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych świadczonych na rzecz podatników z państw członkowskich UE.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej: Spółka lub W.) dokonuje między innymi transakcji obrotu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz.U. Nr 122, poz. 695). Kontrahentami Spółki są zarówno podmioty krajowe jak też podmioty posiadające siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w krajach należących do Unii Europejskiej. Uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych w rozumieniu ustawy VAT są usługami, dla których to dla potrzeb rozliczeń w podatku od towarów i usług (podatku od wartości dodanej) polski ustawodawca przyjął zasadę odwróconego obciążenia (ang. reverse charge). Zasada ta jest możliwa na mocy art. 199a Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z tym przepisem państwa członkowskie mogą do dnia 31 grudnia 2018 r. i na okres co najmniej dwóch lat postanowić, że osobą zobowiązaną do zapłaty VAT jest podatnik, na rzecz którego wykonywana jest dowolna usługa lub dostarczany dowolny towar spośród wymienionych w tym przepisie. Wśród transakcji, do których ma zastosowanie ten przepis, znalazły się też transakcje polegające na przeniesieniu pozwoleń do emisji gazów cieplarnianych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right