Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2015, sygn. IPPP1/4512-388/15-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-388/15-2/AW
Opodatkowanie aportu nieruchomości, podstawa opodatkowania
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2015 r. (data wpływu 24 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowani aportu nieruchomości oraz określenia podstawy opodatkowania dla tej czynności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 kwietnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu nieruchomości oraz określenia podstawy opodatkowania dla tej czynności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Stowarzyszenie rozważa wniesienie aportu w postaci nieruchomości do spółki kapitałowej będącej wnioskodawcą w niniejszej sprawie. W chwili wnoszenia aportu stowarzyszenie będzie zarejestrowane jako czynny podatnik VAT. Przedmiot aportu (nieruchomość) zostanie wyceniony na podstawie wartości rynkowej, przy czym w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości, stowarzyszenie otrzyma udziały w spółce z o.o., która to spółka stanie się spółką zależną od stowarzyszenia. Nabyte udziały będą posiadały swoją wartość nominalną wyrażoną w umowie spółki, do której wnoszona będzie nieruchomość. Udziały te będą jedyną zapłatą za wniesioną do spółki nieruchomość. Łączna wartość nabywanych przez stowarzyszenie udziałów będzie stanowić ekwiwalent za nabywaną nieruchomość. W przypadku gdyby wystąpiła różnica pomiędzy wartością nominalną nabywanych udziałów, a wartością rynkową aportu, różnica zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki (zgodnie z mechanizmem agio). Przedmiotowa nieruchomość, którą stowarzyszenie zamierza wnieść tytułem aportu, nie stanowi przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right