Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2015, sygn. IPPP1/443-1444/14-3/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1444/14-3/KC
w zakresie braku świadczenia usług grupowego ubezpieczenia na rzecz Abonenta
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2012r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 4 grudnia 2014 r. (data wpływu 12 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku świadczenia usług grupowego ubezpieczenia na rzecz Abonenta jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 grudnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku świadczenia usług grupowego ubezpieczenia na rzecz Abonenta.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej zwany Spółką) jest operatorem telefonii komórkowej i stacjonarnej. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług telekomunikacyjnych. Ponadto Spółka sprzedaje szereg innych towarów i usług, wspomagających lub rozszerzających jej ofertę handlową. Obok własnych produktów wchodzących w skład tej oferty Spółka wdrożyła rozwiązanie, zapewniające możliwość nabycia przez swoich klientów (dalej: Abonent lub Ubezpieczony) ochrony ubezpieczeniowej. W tym celu Spółka zawiera z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę grupowego ubezpieczenia. Objęcie ochroną ubezpieczeniową jest realizowane na zasadach właściwych dla umowy ubezpieczenia zawieranej na cudzy rachunek, o której mowa w art. 808 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r, Nr 16, poz, 93 ze zm., dalej: Kodeks Cywilny). W ramach tej umowy Spółka pełni funkcje podmiotu Ubezpieczającego swoich Abonentów (Ubezpieczonych) wyrażających wolę objęcia ich ubezpieczeniem, natomiast ochronę ubezpieczeniową zapewni Ubezpieczyciel tj. towarzystwo ubezpieczeniowe posiadające uprawnienia do prowadzenia działalności ubezpieczeniowej. Zgodnie z umową, Ubezpieczyciel w zamian za składkę przekazaną przez Ubezpieczającego (czyli Spółkę), będzie obejmował ochroną ubezpieczeniową zgłoszonych przez Ubezpieczającego Abonentów. Uregulowania umowy zawartej pomiędzy Spółką a Ubezpieczycielem przewidują, że w przypadku wystąpienia ryzyka objętego umową ubezpieczenia, to Ubezpieczyciel a nie Ubezpieczający będzie zobowiązany do wypłaty stosownego odszkodowania. Przystąpienie do umowy grupowego ubezpieczenia jest dobrowolne i następuje na podstawie złożenia Ubezpieczającemu oświadczenia o przystąpieniu do ubezpieczenia przez Abonenta. W dalszej kolejności Spółka jest zobowiązana do wskazania takiego Abonenta Ubezpieczycielowi w celu objęcia go ochroną ubezpieczeniową w ramach oferowanej umowy ubezpieczenia grupowego. Złożenie przez Abonenta deklaracji woli przystąpienia do ubezpieczenia uprawnia Spółkę do żądania od Ubezpieczonego zapłaty składek ubezpieczeniowych (tj. kosztów ubezpieczenia). Składki te są naliczane i pobierane przez Spółkę za okresy rozliczeniowe z góry. Jednocześnie z tytułu objęcia Ubezpieczonego ochroną ubezpieczeniową, Ubezpieczycielowi będzie przysługiwało wobec Spółki roszczenie o zapłatę składek ubezpieczeniowych. Spółka zobowiązana będzie do zapłaty składek za wszystkich klientów, którzy przystąpili do umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek. Oznacza to, że Spółka będzie zobowiązana do przekazania Ubezpieczycielowi pełnej kwoty składek pobranych od Ubezpieczonych. Możliwość skorzystania przez Abonenta z oferowanej ochrony ubezpieczeniowej w ramach umowy grupowego ubezpieczenia nie będzie warunkiem koniecznym dla zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych ze Spółką.