Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2015, sygn. IPPP3/4512-169/15-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-169/15-2/MC
Zwolnienie od podatku przelewu wierzytelności w ramach transakcji sekurytyzacyjnej oraz rozpoznania importu usług z tytułu tej transakcji przez Spółkę
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2015 r. (data wpływu 27 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku przelewu wierzytelności w ramach transakcji sekurytyzacyjnej oraz rozpoznania importu usług z tytułu tej transakcji przez Spółkę jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 lutego 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku przelewu wierzytelności w ramach transakcji sekurytyzacyjnej oraz rozpoznania importu usług z tytułu tej transakcji przez Spółkę.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
K. SPV I (Luxembourg) S.A. (Wnioskodawca) jest spółką z siedzibą w Luksemburgu, posiadającą rezydencję podatkową w tym kraju. Wnioskodawca nie posiada w Polsce siedziby działalności gospodarczej, ani też stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie jest również zarejestrowany dla celów polskiego podatku VAT. Wnioskodawca jest spółką celową, której przedmiotem działalności jest, w szczególności, partycypacja w transakcjach sekurytyzacji wierzytelności.K. P. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest firmą prowadzącą działalność w zakresie udzielania pożyczek, w szczególności, na rzecz polskich osób fizycznych będących konsumentami (Pożyczkobiorcy). Spółka podjęła decyzję o przystąpieniu do transakcji sekurytyzacji wierzytelności, której celem jest zrefinansowanie portfolio pożyczek, które zostały już udzielone bądź zostaną udzielone w przyszłości (Sekurytyzacja). Przedmiotowa Sekurytyzacja stanowi kompleksową transakcję finansową, w której skład wchodzi zbycie (sprzedaż) wierzytelności pożyczkowych do Wnioskodawcy w zamian za przekazanie do Spółki finansowania uzyskanego przez Wnioskodawcę poprzez emisję papierów dłużnych.