Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2015, sygn. IPPP3/443-1103/14-2/JŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1103/14-2/JŻ

Zastosowanie zwolnienia od podatku świadczonych usług w zakresie prowadzenia terapii uzależnień

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2014 r. (data wpływu 5 listopada 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług w zakresie prowadzenia terapii uzależnień jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług w zakresie prowadzenia terapii uzależnień.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

F. sp. z o.o. w organizacji (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) planuje rozpocząć świadczenie usług polegające na prowadzeniu terapii leczących uzależnienie od palenia papierosów tzw. nikotynizm (dalej: Terapie). Terapie odbywać się będą w formie spotkań, w których uczestniczyć będą osoby uzależnione od palenia papierosów. Terapie prowadzone będą w oparciu o metodę behawioralno-poznawczą. Terapie organizowane przez Spółkę prowadzone będą przez psychologów lub osoby posiadające certyfikat specjalisty terapii uzależnień, tj. posiadające kwalifikacje zawodowe, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2014 r. nr 760, dalej: rozporządzenie MPiPS), w ramach wykonywania zawodu psychologa lub specjalisty terapii uzależnień. Niewykluczone jest, że terapie prowadzone będą również przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodów, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit a) oraz lit. b) ustawy o VAT, choć zdarzyć się może, że Terapie prowadzone będą również przez osoby nie posiadające takich kwalifikacji, ani też kwalifikacji do wykonywania zawodu psychologa lub specjalisty terapii uzależnień. Osoby prowadzące Terapię mogą być zatrudnione przez Spółkę w oparciu o różnego rodzaju umowy, tj. umowę o pracę, umowę cywilnoprawną w formie umowy zlecenia lub umowy o dzieło albo prowadzić będą własną działalność gospodarczą i nawiążą stałą współpracę z Wnioskodawcą w ramach prowadzenia tej działalności. Sposób współpracy Wnioskodawcy z osobami prowadzącymi Terapię nie będzie miał żadnego znaczenia dla klientów i nie będzie dla nich w żaden sposób odczuwalny. Wyświadczone na rzecz klientów usługi, polegające na prowadzeniu Terapii dokumentowane będą bezpośrednio przez Spółkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00