Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2015, sygn. IPPP2/443-1069/14-3/KBr, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1069/14-3/KBr

Opodatkowania podatkiem VAT wypłaty dywidendy w formie rzeczowej oraz prawa do odliczenia podatku VAT w sytuacji gdy to Wnioskodawca będzie podmiotem otrzymującym dywidendę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2014 r. (data wpływu 29 października 2014 r.) uzupełnionym w dniu 4 listopada 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania podatkiem VAT wypłaty dywidendy w formie rzeczowej - jest prawidłowe,
  • prawa do odliczenia podatku VAT w sytuacji gdy to Wnioskodawca będzie podmiotem otrzymującym dywidendę jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wypłaty dywidendy w formie rzeczowej oraz prawa do odliczenia podatku VAT w sytuacji gdy to Wnioskodawca będzie podmiotem otrzymującym dywidendę.

Złożony wniosek został uzupełniony w dniu 4 listopada 2014 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej: Wnioskodawca, Spółka), działając na mocy regulacji Kodeksu spółek handlowych, dopuszcza możliwość wypłaty na rzecz swoich akcjonariuszy dywidendy rzeczowej w postaci budynków i budowli posadowionych na gruncie znajdującym się w użytkowaniu wieczystym.

Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabywaniu ww. nieruchomości, które mają być przedmiotem dywidendy w formie niepieniężnej. Nieruchomości będące przedmiotem dywidendy nie spełniają definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U, z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00