Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2015, sygn. IBPB-2-1/4514-378/15/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4514-378/15/BD

Czy w zakresie cash poolingu zewnętrznego czynności podejmowane przez Spółkę w celu realizacji umowy oraz czynności podejmowane wobec Spółki przez inne podmioty będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Czy czynności wykonywane w zakresie cash poolingu zewnętrznego i cash poolingu wewnętrznego w celu realizacji umowy nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tego powodu, że Spółka wykonuje je jako podatnik podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 października 2015 r. (data wpływu do Biura 20 października 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cash poolingu (umowy in-house banku)

  • w części dotyczącej nieopodatkowania tejże umowy jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej nieopodatkowania czynności dokonywanych w ramach tejże umowy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy cash poolingu (umowy in-house banku).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest jednym z podmiotów funkcjonujących w ramach grupy kapitałowej (dalej: Grupa), której głównym przedmiotem działalności są handel i usługi związane ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem. W celu zwiększenia efektywności zarządzania płynnością płatniczą i redukcji kosztów operacji finansowych, Wnioskodawca i inne spółki Grupy zamierzają zawrzeć umowę in-house banku (dalej: Umowa).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00