Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2015, sygn. IBPB-2-1/4514-238/15/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4514-238/15/MZ

Czy umowa cesji wierzytelności (prawa do odszkodowania) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 27 sierpnia 2015 r. (data wpływu do Biura 28 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umów cesji wierzytelności (prawa do odszkodowania) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umów cesji wierzytelności (prawa do odszkodowania).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Spółka z o.o., Spółka) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dochodzeniu odszkodowań od Towarzystw Ubezpieczeniowych w imieniu i na rzecz swoich klientów (osób poszkodowanych).

Spółka w celu zabezpieczenia się przed możliwością odstąpienia klienta od realizacji umowy podpisuje Umowę o dochodzenie odszkodowania i Umowę cesji, która ma charakter pełnomocnictwa do reprezentacji. Na ich podstawie przystępuje do dochodzenia odszkodowania w imieniu klienta.

Najczęściej po powstaniu szkody (komunikacyjnej lub osobowej) zjawia się u Wnioskodawcy klient, który chce zlecić dochodzenie przez Spółkę w jego imieniu odszkodowania od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Wnioskodawca podpisuje Umowę o dochodzenie odszkodowania oraz Pełnomocnictwo, na podstawie którego uzyskuje odszkodowanie proponowane przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe (w tzw. międzyczasie często dochodzi do negocjacji z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w celu uzyskania wyższego odszkodowania niż proponowane pierwotnie przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe oczywiście jeśli istnieją ku temu ekonomicznie uzasadnione przesłanki, o czym decyduje m.in. wycena rzeczoznawcy Spółki). Towarzystwa Ubezpieczeniowe wypłacają jakąś, ustaloną wg swoich kryteriów, kwotę odszkodowania. Po otrzymaniu wpływu od Towarzystwa Ubezpieczeniowego Spółka wystawia fakturę VAT i następuje rozliczenie z klientem za wykonaną usługę dochodzenia odszkodowania. Dopiero w tym momencie następuje szacowanie czy uzasadnione jest dochodzenie od Towarzystwa Ubezpieczeniowego dalszych kwot, adekwatnych zdaniem Spółki do strat wynikających z poniesionej przez klienta szkody. Wtedy też Spółka, w porozumieniu z Klientem i w oparciu o własną wycenę szkody, podejmuje decyzję o ewentualnym zakwestionowaniu otrzymanych od Towarzystwa Ubezpieczeniowego kwot i wystąpienie do niego o dalszą wypłatą na rzecz klienta. Po uzyskaniu każdej kwoty odszkodowania następuje rozliczenie Umowy z klientem i wypłata na jego rzecz po potrąceniu wartości faktury VAT wystawionej za usługę Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00