Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2015, sygn. IBPB-2-1/4514-241/15/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Czy podpisana ugoda generuje podatek od czynności cywilnoprawnych i od jakiej kwoty?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) − Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 19 sierpnia 2015 r. (data wpływu do Organu 21 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ugody − jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2015 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ugody.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 6 lipca 2015 r. w sądzie rejonowym została zawarta ugoda pomiędzy współwłaścicielami lokalu mieszkalnego (udział po ½) celem zniesienia współwłasności. Lokal ten obciążony był hipoteką zabezpieczającą kredyt hipoteczny zaciągnięty na potrzeby zakupu tego lokalu przez obu współwłaścicieli jako solidarne zobowiązanie wobec banku. Lokal został z tych środków zakupiony w 2008 r., a kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie CHF.

Sąd rozpoznając sprawę postawił warunek zniesienia współwłasności jako przejęcie przez jednego z kredytobiorców całego zobowiązania kredytowego na siebie. Wartość kredytu przewyższała o 30% wartość mieszkania. Drugi kredytobiorca nie posiadał zdolności finansowej do przejęcia kredytu w całości na siebie a Wnioskodawczyni wstępną zgodę od banku otrzymała.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00