Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2015, sygn. IBPP1/4512-115/15/AZb, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/4512-115/15/AZb

opodatkowanie sprzedaży nieruchomości

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 stycznia 2015 r. (data wpływu 9 lutego 2015 r.), uzupełnionym pismem z 29 kwietnia 2015 r. (data wpływu 5 maja 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2015 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 29 kwietnia 2015 r. (data wpływu 5 maja 2015 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 23 kwietnia 2015 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sprzedaż nieruchomości, której zajęcia Wnioskodawca dokonał jako komornik sądowy (nr KW ). Nieruchomość składa się 6 działek stanowiących przedmiot użytkowania wieczystego i jest zabudowana kilkoma budynkami (hala dawnej stapialni, magazyn szkliwa przy stapialni, łącznik pomiędzy magazynem a budynkiem laboratorium, komin z blachy stalowej) stanowiącymi odrębny od gruntu przedmiot własności. Użytkowanie wieczyste i własność budynków przysługuje dłużnikowi E. w likwidacji.

Dłużnik jest zarejestrowanym i czynnym płatnikiem podatku VAT. Nieruchomość jest wykorzystywana do produkcji bądź wynajmowana.

Nieruchomość została nabyta od S. w upadłości 23 grudnia 2006 r. (faktura VAT 14/12/2006) za kwotę 1.148.144,00 zł - jak wynika z faktury sprzedaż była zwolniona z VAT na podstawie art. 43 paragraf 1 ust. 2.

oraz jaka konkretnie czynność stanowiła to pierwsze zasiedlenie - kto, komu, kiedy i na podstawie jakiej umowy wydał poszczególne budynki, budowle lub ich części (proszę wskazać odrębnie dla każdego z obiektów)... Należy w tym miejscu także wyjaśnić, że pierwszym zasiedleniem budynku, budowli lub ich części w rozumieniu ww. art. 2 pkt 14 ustawy o VAT nie jest samo zamieszkanie w nim lub rozpoczęcie użytkowania, lecz jak już wskazano oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu tj. np. sprzedaż przez podmiot działający dla danej transakcji w charakterze podatnika VAT, najem, dzierżawa Wnioskodawca wskazał, że nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie - budynek został wybudowany w 1966 r. i wg wiedzy Wnioskodawcy od tego czasu był użytkowany. Obecny właściciel nie ponosił wydatków na ulepszenie. 3h) Okres od pierwszego zasiedlenia jest dłuższy niż 2 lata. 3i) Dłużnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. 3j) Dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie które byłyby równe lub wyższe niż 30% wartości początkowej. 6) Sprzedaż nie została jeszcze dokonana. Sprzedaży podlega cała nieruchomość (wszystkie z ww. działek) łącznie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00