Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2015, sygn. IBPB-1-3/4510-95/15/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-3/4510-95/15/AW
możliwości ujęcia kosztów bezpośrednich jako koszty uzyskania przychodów danego okresu na podstawie proporcjonalnego wyliczenia w części w jakiej odpowiadają im konkretne przychody.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 11 maja 2015 r. (data wpływu do tut. BKIP 2 czerwca 2015 r.), uzupełnionym 16 lipca 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ujęcia kosztów bezpośrednich jako koszty uzyskania przychodów danego okresu na podstawie proporcjonalnego wyliczenia w części w jakiej odpowiadają im konkretne przychody jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 czerwca 2015 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ujęcia kosztów bezpośrednich jako koszty uzyskania przychodów danego okresu na podstawie proporcjonalnego wyliczenia w części w jakiej odpowiadają im konkretne przychody. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 10 lipca 2015 r., Znak: IBPB-1-3/4510-95/15/AW wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 16 lipca 2015 r.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka działa w branży elektroenergetycznej. Zajmuje się budową linii i stacji elektroenergetycznych pod klucz. Kompleksowa realizacja zadania polega na sporządzeniu projektu wykonawczego i budowlanego, uzyskaniu wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych w tym pozwolenia na budowę oraz uzyskaniu niezbędnych praw do dysponowania nieruchomością na rzecz Inwestora. Następnie, rozpoczęcie prac budowlanych i zakończenie inwestycji poprzez jej uruchomienie i oddanie do użytkowania. Spółka prowadzi jednocześnie usługi na wielu inwestycjach dla różnych Zamawiających (Inwestorów). Prowadzone przez Spółkę księgi (pełna rachunkowość) pozwalają na wydzielenie z zastosowaniem odpowiedniej analityki dla każdego projektu osobno kosztów bezpośrednich realizowanego zadania. Wśród realizowanych inwestycji bywają projekty, których termin realizacji jest dłuższy niż 6 miesięcy tak zwane kontrakty długoterminowe. Podczas realizacji prac Spółka wystawia faktury sprzedaży dopiero w momencie zakończenia konkretnego etapu. Zdarza się również tak, że ponoszone są koszty realizacji prac natomiast nie wystawiono jeszcze faktury sprzedaży (częściowej), gdyż nie doszło do odbioru etapu zadania. Dlatego też Spółka na koniec każdego okresu obrachunkowego dokonuje wyceny stopnia zaawansowania prac niezakończonych i wykazuje jako przychód (przychody szacowane dla celów bilansowych). Koszty niezakończonych (niesprzedanych) prac wykazywane są jako produkcja w toku i nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.