Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2015, sygn. IBPP2/4512-7/15/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-7/15/WN

prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupionego samochodu oraz od poniesionych kosztów eksploatacyjnych związanych z wykorzystywaniem tego samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej łącznie z zakupem paliwa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku który wpłynął w dniu 5 stycznia 2015r., uzupełnionym pismem z 13 marca 2015r. (data wpływu 23 marca 2015r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupionego samochodu oraz od poniesionych kosztów eksploatacyjnych związanych z wykorzystywaniem tego samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej łącznie z zakupem paliwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2015r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupionego samochodu oraz od poniesionych kosztów eksploatacyjnych związanych z wykorzystywaniem tego samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej łącznie z zakupem paliwa.

Wniosek ten został uzupełniony pismem z 13 marca 2015r. (data wpływu 23 marca 2015r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 5 marca 2015r. znak: IBPP2/4512-7/15/WN.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca od lutego 2014r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, prowadzi książkę przychodów i rozchodów, rozlicza się na zasadach ogólnych, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zakres działalności podatnika to świadczenie usług serwisowych maszyn i urządzeń do kompresji powietrza na terenie całego kraju. W celu wykonywania działalności gospodarczej podatnik w kwietniu zakupił samochód ciężarowy marki Volksvagen transporter. Samochód posiada homologację N1, masę całkowitą do 3,5 tony, ładowność maksymalnie 975 kg - informacje te widnieją w dowodzie rejestracyjnym. Samochód posiada jeden rząd siedzeń dla trzech osób trwale odgrodzony od reszty pojazdu. Podatnik na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014r. rozliczył podatek naliczony związany z zakupem samochodu, w wysokości 50% z otrzymanej faktury. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych jednocześnie dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik w kolejnych miesiącach w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej nie korzystał z odliczenia podatku naliczonego od zakupionego do samochodu paliwa (koszt zakupu paliwa w wartości brutto stanowił koszt uzyskania przychodu), natomiast koszty związane z naprawą samochodu, wymianą opon, opłatami za przejazd autostradą myjnią, rozliczał w zakresie podatku naliczonego w wysokości 50% z otrzymanych faktur. Dnia 5 listopada 2014r. podatnik przeprowadził dodatkowe badania techniczne, które zawierają informacje, iż pojazd spełnia warunki jakie określa art. 86a ust. 9 pkt l, lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym od tego dnia wszystkie koszty związane z eksploatacją samochodu zarówno paliwo jak i opłaty za autostradę, myjnie i naprawy ujmuje w księdze przychodów i rozchodów w wartościach netto a podatek VAT naliczony rozlicza w 100% z otrzymanych faktur. Jednocześnie podatnik jest w trakcie sporządzania korekt deklaracji VAT za poprzednie miesiące - od kwietnia do października - związku z niewłaściwym rozliczaniem podatku VAT od zakupionego do samochodu paliwa, ponieważ właściwym jest rozliczenie podatku naliczonego w 50%, z uwagi na to iż nie jest to samochód osobowy a ciężarowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00