Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2015, sygn. IPTPP3/4512-421/15-4/ALN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP3/4512-421/15-4/ALN

Interpretacja w zakresie uznania wypłacany Partnerom handlowym bonusów za rabat i prawidłowości wystawiania zbiorczych faktur korygujących.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2015 r. (data wpływu 8 października 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 listopada 2015 r. (data wpływu 3 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wypłacanych Partnerom handlowym bonusów za rabat i prawidłowości wystawiania zbiorczych faktur korygujących jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wypłacanych Partnerom handlowym bonusów za rabat i prawidłowości wystawiania zbiorczych faktur korygujących.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 27 listopada 2015 r. (data wpływu 3 grudnia 2015 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy, opłatę i sposób reprezentacji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.(ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT - zajmuje się między innymi produkcją i sprzedażą drzwi oraz wyrobów z drewna. Swoje wyroby sprzedaje poprzez sieć współpracujących firm (dalej: Partnerzy handlowi). Przedmiotowe transakcje dokumentuje wystawiając na ich rzecz faktury VAT. W celu zwiększenia sprzedaży produktów Spółki, Spółka zamierza zawrzeć umowę o współpracy, na mocy której partnerowi handlowemu będzie przysługiwała premia pieniężna (dalej bonus), której wysokość jest uzależniona od przekroczenia określonej wartości sprzedaży produktów Spółki. Umowa współpracy przewiduje, że wysokość bonusu, w zależności od bieżących celów gospodarczych Spółki, może ulec zwiększeniu w przypadku, gdy działania partnera handlowego i warunki rynkowe w jakich działa, okażą się korzystne i doprowadzą do zwiększenia obrotu produktami Spółki. Spółka zamierza dokumentować przyznanie wskazanych powyżej bonusów poprzez wystawienie zbiorczych faktur korygujących za dany okres (np. miesiąc, kwartał lub rok). Bonusy będą wykazywane przez Spółkę na fakturze kwotowo w odniesieniu do całości obrotu (wszystkich dostaw) zrealizowanych z określonym kontrahentem w danym okresie. Bonusy byłyby wypłacane w określonym okresie na podstawie zbiorczej faktury korygującej wystawianej przez Spółkę. Zbiorcza faktura korygująca dokumentuje wartość bonusu, rozumianego jako rabat posprzedażny (dalej Rabat). Podstawą obliczenia należnego bonusu jest wartość obrotu netto w okresie rozliczeniowym i jest ona ustalana na podstawie zestawienia wielkości sprzedaży przygotowanego przez Spółkę w ciągu 7 dni po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego. Partner handlowy byłby zobowiązany do potwierdzenia odbioru zbiorczej faktury korygującej wystawionej przez Spółkę w terminie 2 dni od jej otrzymania. Zbiorcza faktura korygująca wystawiana przez Spółkę z tytułu udzielonych rabatów, będzie zawierać elementy określone w art. 106j ust. 2a w szczególności: oznaczenie korekta lub faktura korygująca; numer kolejny oraz datę jej wystawienia; nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy; okres, do którego odnosi się udzielany rabat; łączną kwotę udzielonego rabatu oraz kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej; przyczynę korekty. Spółka wysyłałaby kontrahentom przedmiotowe dokumenty w formie papierowej za pośrednictwem poczty lub w formie faktur elektronicznych. Spółka gromadziłaby potwierdzenia otrzymania faktur korygujących przez kontrahentów, które mogą przybierać różne formy. W związku z powyższym przyznawana premia pieniężna stanowiłaby rabat w rozumieniu przepisów o VAT, obniżający podstawę opodatkowania tym podatkiem. Dokumentowanie przyznanych rabatów poprzez wystawienie faktury korygującej jest zatem prawidłowe. Z uwagi na fakt, że rabaty odnoszą się do całości obrotu netto w danym okresie rozliczeniowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00