Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2015, sygn. IPTPP3/4512-347/15-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP3/4512-347/15-4/MK
Opodatkowanie przekazania samochodów osobowych na cele osobiste niezwiązane z działalnością gospodarczą.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2015 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z dnia 5 listopada 2015 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania samochodów osobowych na cele osobiste niezwiązane z działalnością gospodarczą jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania samochodów osobowych na cele osobiste niezwiązane z działalnością gospodarczą.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 listopada 2015 r. w zakresie przeformułowania pytania, wskazania sposobu reprezentacji oraz przedmiotu wniosku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
s.c. (zwany dalej wnioskodawcą) prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2010 roku Wnioskodawca zawarł dwie umowy leasingowe dotyczące dwóch samochodów osobowych wykorzystywanych do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Samochody te są przedmiotem leasingu operacyjnego. Ostatni czynsz leasingowy został zapłacony w sierpniu 2015 r. Czynsze leasingowe były księgowane w kosztach działalności gospodarczej w kwocie netto powiększonej o 50% nieodliczonego podatku VAT. Pozostałe 50% kwoty VAT z czynszu leasingowego było odliczane jako VAT naliczony. We wrześniu 2015 roku umowy leasingowe zostaną zakończone. Zgodnie z warunkami tych umów leasingobiorcy przysługuje prawo wykupu przedmiotu leasingu w wysokości 1 % ceny pojazdów po zakończeniu umów leasingu. Wnioskodawca zamierza wykupić przedmioty leasingu. Faktury dokumentujące wykup będą wystawione na leasingobiorcę , czyli na spółkę cywilną dwóch osób fizycznych. Leasingodawca odmówił możliwości wystawienia faktur wykupu samochodów na osoby fizyczne, t.j. . Postanowieniem wspólników wykupione przedmioty leasingu (samochody osobowe) nie będą wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej - w momencie wykupu zostaną przeznaczane wyłącznie do celów osobistych (prywatnych), niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Samochody te nie zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych, ich nabycie (w cenie netto) nie będzie stanowiło kosztów uzyskania przychodu. Ponieważ wykup samochodów będzie związany z przekazaniem ich na cele prywatne i przekazanie to nie jest związane z działalnością opodatkowaną, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wykupu samochodów z leasingu. Wnioskodawca rozpatruje możliwość sprzedaży tych samochodów, jednak nie wcześniej niż przed upływem co najmniej sześciu miesięcy licząc od zakończenia miesiąca, w którym nastąpi moment wykupu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right