Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2015, sygn. IPTPB1/4511-441/15-2/ASZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi
Prawo do podatku liniowego lekarz.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2015 r. (data wpływu 29 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca od czerwca 2008 r. prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą praktyka lekarska specjalistyczna (PKD 86.22.Z). Dochody z działalności gospodarczej opodatkowane są według stawki 19% (podatek liniowy). W ramach prowadzonej działalności świadczy usługi medyczne polegające na konsultacjach i poradach medycznych, diagnostyce, badaniach usg narządu ruchu. Powyższe usługi świadczone są na rzecz kilku podmiotów, tj. centra medyczne, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, z którymi Wnioskodawca ma podpisane umowy o współpracy. Jednocześnie zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, jako lekarz, w jednym ze szpitali. W zakresie swoich obowiązków wynikających ze stosunku pracy w Oddziale Urazowo-Ortopedycznym Szpitala wchodzą następujące czynności: sprawowanie opieki nad pacjentem w zakresie jego przyjęcia do Oddziału (wywiad, badanie fizykalne pacjenta, zlecenie badań dodatkowych i specjalistycznych oraz zaplanowanie konsultacji innych specjalistów), zaplanowanie i przeprowadzenie leczenia pacjenta zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną z zakresu ortopedii i traumatologii, opieka nad pacjentem w okresie pooperacyjnym. W ramach stosunku pracy Wnioskodawca wykonuje również pracę w Poradni Ortopedycznej Szpitala, w skład której wchodzą: wywiad, badanie fizykalne, zlecenie badań dodatkowych i zaplanowanie oraz leczenie pacjenta. W lutym 2015 r. Wnioskodawca podpisał w ramach kontraktu umowę ze Szpitalem, w którym jest zatrudniony na etacie, na wykonywanie badań usg narządu ruchu. Powyższe badania wykonywane są w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Zabiegowej Szpitala. Z powodu braku specjalistów posiadających umiejętności i uprawnienia do wykonywania badań usg narządu ruchu w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Zabiegowej Szpitala, dyrekcja Szpitala, w którym Wnioskodawca pracuje, zaproponowała Mu podpisanie umowy, kierując się Jego kwalifikacjami w zakresie badań usg narządu ruchu, które nabył na własny koszt i poza Szpitalem. Badania usg, które Wnioskodawca wykonuje w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki są wykonywane poza godzinami pracy wynikającymi ze stosunku pracy, tj. po godzinie 15.00. Na powyższe badania, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca wystawia fakturę w stawce VAT zwolnionej na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.