Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2015, sygn. IPTPB1/4511-213/15-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/4511-213/15-2/AP
skutki podatkowe likwidacji/rozwiązania spółki osobowej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2015 r. (data wpływu 10 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę z tytułu likwidacji Spółki osobowej lub rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego:
- środków pieniężnych jest prawidłowe,
- składników majątku, innych niż środki pieniężne jest prawidłowe,
- wierzytelności i w związku z tym wygaśnięciem zobowiązań wskutek konfuzji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną oraz rezydentem podatkowym Polski. Obecnie Wnioskodawca jest małoletni, a Jego jedynym przedstawicielem ustawowym jest matka, A.B. (PESEL: ), której przysługuje władza rodzicielska nad Wnioskodawcą. Ojciec Wnioskodawcy nie żyje.
Jak wynika z art. 101 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r., poz. 788), rodzice (w przedmiotowej sprawie: A.B.) są zobowiązani z należytą starannością sprawować zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.
Z tego względu matka Wnioskodawcy planuje, że wspólnie z Wnioskodawcą zostaną oni wspólnikami w Spółce osobowej, która przyjmie formę Spółki jawnej, bądź Spółki komandytowej (dalej: Spółka osobowa). Wnioskodawca nie wyklucza, że Spółka osobowa powstanie w wyniku przekształcenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka kapitałowa), w której Wnioskodawca wraz ze swą matką, jeszcze przed jej przekształceniem, będą udziałowcami.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right