Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.04.2015, sygn. IPTPP1/4512-146/15-2/ŻR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/4512-146/15-2/ŻR
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02 marca 2015 r. (data wpływu 09 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 09 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Przedmiotem egzekucji jest nieruchomość wykorzystywana przez dłużników i do prowadzenia działalności gospodarczej. Dłużniczka złożyła oświadczenie, że zarówno ona, jak i jej mąż są podatnikami podatku od towarów i usług.
Nieruchomość oznaczona nr księgi wieczystej (działka gruntu nr ) została zakupiona na podstawie aktu notarialnego z dnia 29 grudnia 1999 r. na prawach wspólności ustawowej i była ona zabudowana pawilonem handlowym (sklep ). Zgodnie z treścią aktu notarialnego należny podatek VAT został pokryty przez kupujących, czyli i . Na przełomie 1999/2000 r. dłużnicy dokonali zmiany przeznaczenia budynku, który został przekształcony na potrzeby apteki. Na nieruchomości, dla której założono księgę wieczystą , w 2000 r. dłużnicy dobudowali budynek z przeznaczeniem na gabinety lekarskie. Dłużnicy złożyli oświadczenie z którego wynika, że w związku ze zmianą przeznaczenia istniejącego w chwili zakupu budynku i dobudową nowego budynku ponieśli nakłady przewyższające 30% wartości początkowej nieruchomości. Ulepszenia poczynione były na przełomie 1999 i 2000 r. Dłużnicy skorzystali z prawa odliczenia kosztów związanych ze zmianą przeznaczenia budynku. W toku czynności egzekucyjnych wystąpiono do Naczelnika Urzędu Skarbowego w . z zapytaniem, czy w związku z przebudową i ulepszeniami nieruchomości o nr księgi wieczystej dłużnicy dokonali odpisu podatku VAT (a jeśli tak - to w jakiej wysokości). Otrzymano odpowiedź, że Urząd Skarbowy nie jest w posiadaniu informacji, o które wnosił organ egzekucyjny.