Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2015, sygn. IPTPP2/4512-34/15-4/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/4512-34/15-4/IR
W zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług w ramach leasingu konsumenckiego, obowiązku i terminu dokonania korekty podatku naliczonego oraz sposobu wyliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej korekcie.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 marca 2015 r. (data wpływu 20 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług w ramach leasingu konsumenckiego jest prawidłowe,
- obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego i sposobu wyliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej korekcie jest prawidłowe,
- terminu dokonania korekty podatku naliczonego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług w ramach leasingu konsumenckiego, obowiązku i terminu dokonania korekty podatku naliczonego oraz sposobu wyliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej korekcie.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 marca 2015 r. poprzez doprecyzowanie przedstawionego opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka (Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy i sprzedaży domów mieszkalnych. Aktualnie buduje domy w zabudowie szeregowej z przeznaczeniem na sprzedaż, w związku z tym Spółka dokonywała odliczenia kwoty podatku naliczonego. W 2014 r część z tych domów została sprzedana, część wynajęta na cele mieszkalne, jeden dom oddany został do używania na cele mieszkalne na podstawie umowy leasingu konsumenckiego. Umowa leasingu konsumenckiego traktowana jest jak umowa leasingu operacyjnego, finansujący nie zrezygnował z dokonywania odpisów amortyzacyjnych.