Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2015, sygn. IPTPB3/4510-21/15-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/4510-21/15-2/KC
Czy Spółka może uznać nieumorzoną (niezamortyzowaną) wartość budynków oraz budowli za koszt uzyskania przychodów, uważając że likwidacja tych środków trwałych była spowodowana względami ekonomicznymi i nieprzydatnością ze względu na stan techniczny, a nie zmianą rodzaju działalności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2015 r. (data wpływu 16 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieumorzonej wartości likwidowanych środków trwałych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 stycznia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieumorzonej wartości likwidowanych środków trwałych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność w zakresie produkcji wyrobów z drutu. Produkcja gwoździ jest przeważającym rodzajem działalności − kod 2593Z − produkcja wyrobów z drutu, łańcuchów i sprężyn. W związku z rozwojem Spółki, wybudowaniem nowych budynków produkcyjnych, stare budynki produkcyjne oraz budowle będące środkami trwałymi ze względu na zły stan techniczny oraz brak spełniania warunków związanych z wymaganiami sanepidu co do możliwości prowadzenia produkcji oraz wysokimi kosztami utrzymania (podatek od nieruchomości, koszty ubezpieczenia, dozoru, zużycia mediów, bieżącej konserwacji) zostały zlikwidowane. W grudniu 2014 r. po załatwieniu wszelkich formalności w Starostwie Powiatowym w R... związanych z rozbiórką oraz po podpisaniu umowy z firmą specjalizującą się w pracach rozbiórkowych, budynki zostały fizycznie zlikwidowane. Likwidację środków trwałych ujęto w księgach rachunkowych Spółki w dacie likwidacji, tj. w miesiącu grudniu 2014 r. Nieumorzona (niezamortyzowana) wartość została ujęta na koncie ,,Pozostałe koszty operacyjne. Firma nie zmieniła rodzaju działalności. W starych budynkach była prowadzona produkcja gwoździ i obecnie w nowych budynkach również jest prowadzona produkcja gwoździ.