Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2015, sygn. ILPB1/4511-1-1284/15-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w stosunku do obywatela Ukrainy zatrudnionego na umowę zlecenie.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2015 r. (data wpływu 15 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w stosunku do obywatela Ukrainy zatrudnionego na umowę zlecenie:
- przebywającego w roku podatkowym w Polsce poniżej 183 dni jest prawidłowe,
- przebywającego w roku podatkowym w Polsce poniżej 183 dni i składającego oświadczenie o centrum interesów życiowych w Polsce jest prawidłowe,
- przebywającego w roku podatkowym w Polsce powyżej 183 dni jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w stosunku do obywatela Ukrainy zatrudnionego na umowę zlecenie:
- przebywającego w roku podatkowym w Polsce poniżej 183 dni,
- przebywającego w roku podatkowym w Polsce poniżej 183 dni i składającego oświadczenie o centrum interesów życiowych w Polsce,
- przebywającego w roku podatkowym w Polsce powyżej 183 dni.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca, będący przedsiębiorcą, zawiera umowy zlecenia z osobami fizycznymi, będącymi obywatelami Ukrainy. Zleceniobiorcy posiadają stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie, a czasowo na czas trwania i realizacji umów zleceń są zameldowani w Polsce. Zleceniobiorcy posiadają wymagane przepisami prawa zezwolenia na pobyt i pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres roczny lub trzyletni. W ciągu roku podatkowego zleceniobiorcy, świadcząc swe usługi, przebywają zatem na terenie Polski poniżej lub powyżej 183 dni.