Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2015, sygn. ILPP5/4512-1-246/15-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/4512-1-246/15-2/AG

Wyłączenie z opodatkowania aportu przedsiębiorstwa spółki cywilnej, z wyłączeniem nieruchomości, do Spółki jawnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2015 r. (data wpływu 16 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki jawnej, z wyłączeniem nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki jawnej, z wyłączeniem nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką cywilną, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług kosmetycznych (salon kosmetyczny). Obecnie spółka cywilna działalność tą prowadzi w wynajmowanym lokalu. Wspólnicy spółki cywilnej (Wnioskodawcy) planują nabycie w ramach tej spółki nieruchomości (lokalu), do której zostanie przeniesiona działalność spółki. Wspólnicy spółki cywilnej (Wnioskodawcy) zamierzają wnieść przedsiębiorstwo spółki cywilnej, w rozumieniu przepisu art. 55 Kodeksu cywilnego, aportem do nowoutworzonej spółki jawnej. Przy wnoszeniu przedsiębiorstwa, z aportu wyłączona zostanie ww. nowonabyta nieruchomość. Przedmiotem aportu będą zatem wszystkie pozostałe składniki majątku przedsiębiorstwa, tj.: fotele kosmetyczne, frezarki do pedicure, klimatyzator, mezoterapia igłowa oraz inne zestawy do zabiegów kosmetycznych, meble i pozostałe wyposażenie salonu, towary, baza klientów, wierzytelności i zobowiązania. Pracownicy zostaną zatrudnieni w spółce jawnej w trybie przepisu art. 23 kodeksu pracy, tj. w ramach przejścia zakładu pracy, a nazwa spółki jawnej będzie nawiązywała do nazwy spółki cywilnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00