Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.08.2015, sygn. ILPB4/4510-1-206/15-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/4510-1-206/15-2/MC
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie: kwalifikacji podatkowej wynagrodzenia za obniżenie wartości nominalnej posiadanych udziałów oraz możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia za obniżenie wartości nominalnej posiadanych udziałów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2015 r. (data wpływu 19 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- kwalifikacji podatkowej wynagrodzenia za obniżenie wartości nominalnej posiadanych udziałów - jest prawidłowe,
- możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia za obniżenie wartości nominalnej posiadanych udziałów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- kwalifikacji podatkowej wynagrodzenia za obniżenie wartości nominalnej posiadanych udziałów,
- możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia za obniżenie wartości nominalnej posiadanych udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca objął za gotówkę 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, mającą siedzibę na terenie Polski (dalej: spółka X). W przyszłości rozważane jest dokonanie obniżenia kapitału zakładowego spółki X, które nastąpi zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (zwanej dalej: Kodeksem spółek handlowych lub KSH), obniżenie kapitału zakładowego spółki nastąpi poprzez zmniejszenie wartości nominalnej udziałów (tj. w drodze zmniejszenia wartości nominalnej udziałów posiadanych przez jedynego wspólnika). Na dzień podjęcia uchwały i zarejestrowania obniżenia kapitału zakładowego spółki poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów Wnioskodawca będzie jedynym wspólnikiem spółki X, czyli będzie posiadał więcej niż 10% udziałów w kapitale spółki, ponadto Wnioskodawca zamierza być udziałowcem spółki posiadającym więcej niż 10% udziałów
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right