Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2015, sygn. ILPB3/4510-1-95/15-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/4510-1-95/15-2/KS
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z odpłatnego zbycia wierzytelności własnej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika przedstawione we wniosku z 25 lutego 2015 r. (data wpływu 27 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z odpłatnego zbycia wierzytelności własnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z odpłatnego zbycia wierzytelności własnej.
We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca należy do grona wiodących producentów elektronarzędzi, urządzeń warsztatowych i ogrodowych. W latach 2005-2009 Wnioskodawca dokonywał sprzedaży towarów na rzecz spółki ukraińskiej (dalej: Kontrahent) i rozpoznawał z tego tytułu przychody w podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z przekazanymi informacjami, strony nie zawarły w tym zakresie pisemnej umowy - współpraca odbywała się na podstawie składanych każdorazowo przez Kontrahenta zamówień i wystawianych przez Wnioskodawcę faktur. Sprzedaż dokonywana była ze stosowną stawką podatku od towarów i usług wynoszącą 0%. Z czasem Kontrahent przestał spłacać swoje zobowiązania względem Wnioskodawcy, w efekcie czego po stronie Wnioskodawcy pozostały nieuregulowane do dziś należności, wynikające z kilkudziesięciu faktur (dalej: Wierzytelności).