Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2015, sygn. ITPP2/4512-967/15/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-967/15/RS

Brak prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem wraz z kierowcą, paliwa wykorzystywanego do ich napędu, części, akcesoriów, usług napraw, serwisowych i badań technicznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z póżn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2015 r. (data wpływu 6 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem wraz z kierowcą, paliwa wykorzystywanego do ich napędu, części, akcesoriów, usług napraw, serwisowych i badań technicznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych przeznaczonych na wynajem wraz z kierowcą, paliwa wykorzystywanego do ich napędu, części, akcesoriów, usług napraw, serwisowych i badań technicznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą - działalność taksówek osobowych (PKD 49.32.Z), opodatkowaną kartą podatkową. Korzysta ze zwolnienia podmiotowego VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT. Planuje Pan rozszerzenie działalności gospodarczej o wynajem i dzierżawę samochodów osobowych (PKD 77.11.Z), głównie będzie to wynajem samochodów wraz z obsługą (z kierowcą). Działalność będzie polegała na oddaniu samochodu w odpłatne używanie, samochody nie będą wykorzystywane na własne potrzeby. Zamierza Pan kupić kilka samochodów, zarówno na podstawie umów kupna auta, na podstawie faktur VAT lub umowy leasingu. W czasie użytkowania samochodów będzie Pan ponosił koszty związane z zakupem paliwa jaki i inne wydatki związane z eksploatacją tych samochodów (części, akcesoria, naprawy, serwis, badania techniczne). Zamierza Pan zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i opodatkowywać swoje usługi 8% stawką podatku, jako najem samochodów wraz z kierowcą. Usługi będą świadczone, na podstawie zawieranych umów, klientom stałym jak i kontrahentom doraźnym - bez umów. Między okresami najmu będzie Pan dojeżdżał tymi samochodami, aby je zatankować, umyć, dokonać naprawy, serwisu lub przeglądu technicznego oraz z konieczności dojazdu do/po klienta. Nie będzie Pan prowadził ewidencji przebiegu pojazdu oraz nie będzie składał VAT-26 w urzędzie skarbowym. Obsługę będzie prowadził Pan osobiści lub przez osoby zatrudnione na podstawie umów np. zlecenia, co będzie zapewniało pełny nadzór nad wykorzystywaniem pojazdów oraz wykluczy możliwość ich użycia do innych celów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00