Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2015, sygn. ITPP1/4512-865/15/EA, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-865/15/EA

Zwolnienie od podatku usług związanych z prowadzeniem sesji psychoterapii indywidualnej i rodzinnej przez osobę ubiegającą się o otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia sierpnia 2015 r. (data wpływu września 2015 r.) uzupełnionym w dniu 28 października 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług związanych z prowadzeniem sesji psychoterapii indywidualnej i rodzinnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu września 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu października 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług związanych z prowadzeniem sesji psychoterapii indywidualnej i rodzinnej.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej (PKD 86.90.E) prowadzi sesje psychoterapii indywidualnej i rodzinnej.

Psychoterapia, będąca sensem pracy Wnioskodawcy w gabinecie, jest metodą leczenia i wspomagania rozwoju polegającą na intencjonalnym oddziaływaniu na psychikę człowieka za pomocą technik i narzędzi psychologicznych. Oparta jest przede wszystkim na specyficznym kontakcie klienta z terapeutą. Kontakt ten przebiega w określonych przez praktykowaną metodę terapeutyczną ramach. Oznacza to, że rozmowa Wnioskodawcy z pacjentem nie jest zwyczajną przyjacielską pogawędką, a ma charakter profesjonalny. W kontakcie z klientem Wnioskodawca używa swoich umiejętności i zdobytej wiedzy, by wspomagać zmianę psychiczną, której potrzebuje klient w celu zdrowienia. Osiągana zmiana psychiczna może być leczeniem konkretnych, zdiagnozowanych zaburzeń, jak również szeroko pojętym rozwojem osobistym, poznaniem siebie i zwiększaniem kompetencji emocjonalnych. Ważnymi metodami postępowania terapeutycznego Wnioskodawcy w stosunku do klienta są np.: stworzenie ważnej i leczącej relacji z pacjentem, zmiany kontekstu, wizualizacje, medytacje, praca z rytuałami, metafory, przeformułowania, pozytywne konotacje, praca na zasobach, paradoks, symbolika, pytania (szczególnie pytania cyrkularne), zadania, eksperymenty i wiele innych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00