Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2015, sygn. ITPB3/4510-514/15/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-514/15/PS

Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym za prawidłowe należy uznać dokonanie korekt (rozliczenia) kosztów uzyskania przychodu w miesiącu otrzymania, potwierdzenia i odesłania wystawcom faktur korygujących?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2015 r. (data wpływu 1 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów zobowiązań wynikających z wystawionych faktur korygujących jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów zobowiązań wynikających z wystawionych faktur korygujących.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest autoryzowanym sprzedawcą (dealerem) samochodów oraz części zamiennych do samochodów. Głównymi dostawcami tych samochodów są: X Sp. z o. o. i Y Sp. z o. o. W ramach obowiązujących umów handlowych i serwisowych Spółce przysługuje odrębne wynagrodzenie uzależnione od wyników sprzedaży. Głównym parametrem będącym podstawą wyliczenia tego wynagrodzenia jest ilość sprzedanych samochodów i części zamiennych. Wielkość przyznanego wynagrodzenia (bonusu) nie jest bezpośrednio uzależniona od warunków i przebiegu konkretnej, indywidualnej sprzedaży samochodu czy części zamiennych. Towary te są bowiem sprzedawane na warunkach i w cenach narzuconych przez głównych dostawców powiększone o uzgodnioną marżę spółki (dealera). Ścisłe wykonanie lub przekroczenie miesięcznych (kwartalnych) limitów sprzedaży jest podstawą do całościowego oszacowania wielkości przyznanego dodatkowego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to jest następnie proporcjonalnie dzielone na poszczególne transakcje poprzez obniżenie ceny sprzedaży, co jest dokumentowane fakturami korygującymi (rodzaj rabatu). Ostatecznym potwierdzeniem akceptacji dokonanych rozliczeń przyznanego wynagrodzenia jest potwierdzenie i odesłanie otrzymanych faktur korygujących. Korekta kosztów związanych z otrzymaniem faktur korygujących jest dokonywana przez spółkę do 20-tego dnia miesiąca po miesiącu potwierdzenia prawidłowości wystawienia faktur korygujących i ich odesłaniu wystawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00