Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2015, sygn. ITPP1/4512-475/15/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-475/15/DM
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować do usługi w zakresie wynajmu lokalu mieszkalnego (domu) na cele mieszkaniowe w przypadku, gdy najemcą jest podmiot gospodarczy, a lokal mieszkalny (dom) jest majątkiem prywatnym niezwiązanym z prowadzoną działalnością gospodarczą?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2015 r. (data wpływu 30 kwietnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego (domu) na cele mieszkaniowe jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 kwietnia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego (domu) na cele mieszkaniowe.
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest właścicielem lokalu mieszkalnego (domu). Lokal (dom) nie jest środkiem trwałym prowadzonej działalności gospodarczej. Nie jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Lokal ten jest przedmiotem umowy najmu, którą Wnioskodawca zawarł z polską spółką prawa handlowego, która zajmuje się działalnością w obszarze świadczeń medycznych. W jednym z paragrafów umowy najmu najemca zobowiązuje się wykorzystywać wynajmowany lokal wyłącznie na cele mieszkaniowe. Zamiar zmiany sposobu wykorzystywania lokalu wymaga pisemnej zgody Wnioskodawcy. Wynajmujący nie ma prawa do podnajmowania lokalu. W umowie Wnioskodawca zapewnił sobie możliwość kontrolowania sposobu wykorzystywania lokalu. W rzeczywistości mieszkają w nim pacjenci spółki, którzy zakwalifikowali się na długofalowe leczenie medyczne wykonywane przez spółkę w miejscu prowadzenia działalności zlokalizowanym pod innym adresem, a lokal spółka wykorzystuje na cele mieszkaniowe dla swoich pacjentów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right