Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2015, sygn. ITPB2/4514-68/15/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Opodatkowanie połączenia spółek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2015 r. (data wpływu 23 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania połączenia spółek

  • jest prawidłowe, w części dotyczącej zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 11 lit. a),
  • jest nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowania wyłączenia z opodatkowania.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania połączenia spółek.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej SKA") oraz 5 spółek komandytowych (dalej SK). Planowane jest w przyszłości połączenie SKA i SK w trybie przepisu art. 492 § 1 pkt 2 i następnych ustawy Kodeks spółek handlowych, tj. przez zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej NewCo"), na którą przejdzie majątek wszystkich łączących się spółek za udziały w kapitale zakładowym NewCo wydawane dotychczasowym wspólnikom SKA i SK (tzw. łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

W procesie łączenia nie będą wnoszone dodatkowe wkłady na kapitał zakładowy NewCo. Wspólnikami NewCo będą wszyscy dotychczasowi wspólnicy SKA i SK.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00