Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2015, sygn. ITPB1/4511-852/15/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-852/15/AK
1. Czy skup poroża jako element runa leśnego od ludności może być udokumentowany dowodem wewnętrznym, czy też dowodem dostawy czy tymi dokumentami łącznie? 2. Czy istnieją ograniczenia kwotowe dokonywania takich zakupów od ludności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2015 r. (data wpływu 3 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokumentowania dowodami wewnętrznymi skupu poroża od ludności jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokumentowania dowodami wewnętrznymi skupu poroża od ludności.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zajmuje się skupem poroża od ludności. Ponadto nadmienia, że poroże nie stanowi rzeczy jest natomiast elementem runa leśnego. Znalezione przez znalazcę stanowi jego własność. Płatność za zakupione poroże odbywa się w formie gotówkowej. Na potwierdzenie transakcji zakupu poroża od ludności podatnik wystawia dokument dostawy zawierający: dane dostawcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz seria i nr dowodu o ile go posiada) oraz elementy dowodu wewnętrznego (nr, data wystawienia, lp., nazwę towaru, J.M., cenę, wartość, podpis sprzedającego) oraz podpis dostawcy, potwierdzenie otrzymania gotówki. Dodatkowo do każdego dowodu dostawy sporządzany jest dowód wewnętrzny na ww. transakcję zakupu, który jest podstawą wpisu w księdze przychodów i rozchodów.