Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2015, sygn. ITPB2/436-300/14/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-300/14/TJ

Opodatkowanie emisji bonów dłużnych oraz komercyjnych weksli inwestycyjno-terminowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2014 r. (data wpływu 30 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania emisji bonów dłużnych oraz komercyjnych weksli inwestycyjno-terminowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania emisji bonów dłużnych oraz komercyjnych weksli inwestycyjno-terminowych.

We wniosku tym przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce ich osiągania, w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca planuje w najbliższym czasie dokonać emisji dłużnych papierów wartościowych w postaci bonów dłużnych (należących do kategorii bonów handlowych) lub komercyjnych weksli inwestycyjno-terminowych (tzw. KWIT-y). Wnioskodawca nie podjął jeszcze decyzji, którego rodzaju papiery wartościowe wyemituje. Wskazane rodzaje papierów należą do kategorii zbywalnych papierów wartościowych wydawanych przez podmioty gospodarcze (tu: niebędące instytucjami bankowymi). W przypadku KWiT-ów ich konstrukcja oparta jest na instytucji weksla, natomiast bonów dłużnych na instytucji obligacji oraz przepisach Kodeksu cywilnego. Choć należy mieć na uwadze, że przepisy prawne nie regulują wprost zasad emisji bonów dłużnych, jak i komercyjnych weksli inwestycyjno-terminowych, to pomimo formułowanej przez część doktryny prawa cywilnego zasadzie numerus clausus papierów wartościowych, ich emisja odbywa się w praktyce od wielu lat, co zdążył zauważyć chociażby Narodowy Bank Polski w raportach o rozwoju rynku finansowego w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00