Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2015, sygn. ITPB2/415-1138/14/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1138/14/RS
Opodatkowanie dodatku za rozłąkę.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2014 r. (data wpływu 17 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dodatku za rozłąkę - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dodatku za rozłąkę.
We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (Spółka z o.o.) zatrudnia pracowników na budowach w różnych częściach kraju. W związku z tym, że miejscem pracy zatrudnionych pracowników zgodnie z umową o pracę są miejsca, w których zlokalizowane są budowy prowadzone przez Wnioskodawcę, pracownikom nie przysługują świadczenia z tytułu podróży służbowej (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2011 r. sygn. akt II PZP 3/11). Ze względu na zwiększenie się ilości budów poza najbliższym obszarem związanym z siedzibą przedsiębiorstwa Wnioskodawca zamierza wprowadzić do regulaminu wynagradzania dodatek za rozłąkę pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania rekompensując w ten sposób zwiększone koszty utrzymania i koszty kontaktów z rodziną. Przewidywany dodatek za rozłąkę wynosiłby 80% diety za każdy dzień pobytu w miejscowości czasowego przeniesienia. Zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca jako płatnik jest obowiązany potrącać zaliczki na podatek dochodowy od osób, którym wypłaca wynagrodzenie i inne należności ze stosunku pracy. Dodatek za rozłąkę zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 18 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. zwolniony był z podatku dochodowego od osób fizycznych i nie był przez płatnika uwzględniany przy obliczeniu zaliczek na ten podatek. W związku z obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. nowym brzmieniem tego przepisu nasuwają się wątpliwości, czy nadal dodatek taki zwolniony jest z podatku dochodowego od osób fizycznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right