Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2015, sygn. ITPP2/443-14/12/15-S/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-14/12/15-S/AD

Opodatkowanie dostaw nieruchomości oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ponoszonymi nakładami.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 1 października 2014 r. sygn. akt I SA/Sz 870/14 (data wpływu prawomocnego wyroku 30 stycznia 2015 r.) stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2012 r. (data wpływu 9 stycznia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 12 kwietnia 2012 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ponoszonymi nakładami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 12 kwietnia 2012 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ponoszonymi nakładami.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Gmina, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w ramach długofalowego programu inwestycyjnego doprowadziła do powstania na terenie Parku ... (dalej: P....). P. ... to obszar gruntów położony ok. 3 km od miasta G., który został w pełni uzbrojony i przygotowany pod lokalizację nowych inwestycji przemysłowych. W latach 2002-2008 część gruntów P. ... (ponad 160 ha) zostało zakupionych przez inwestorów m. in. z Danii, Belgii, Holandii, Włoch, Korei i Polski pod budowę zakładów przemysłowych. Działalność na terenie P. ... prowadzą firmy zajmujące się przetwórstwem rolnym, produkcją żywności, obróbką skór, konfekcjonowaniem i obróbką kamieni dekoracyjnych, produkcją przędzy dywanowej, tapet, artykułów higienicznych, produkcją naczep i przyczep, kadłubów do jachtów, montażem sprzętu komputerowego oraz łopat dla siłowni wiatrowych. Pozostały obszar P. ... jest w dalszym ciągu dostępny do nabycia, stanowiąc ofertę Gminy dla potencjalnych inwestorów zainteresowanych lokowaniem swojego zakładu na terenie. P. ... posiada systematycznie rozbudowywaną sieć dróg wewnętrznych przeznaczonych dla ciężkiego transportu kołowego. Ponadto na terenie P. ... funkcjonuje Specjalna Strefa Ekonomiczna będąca podstrefą K-S SSE. Powstanie P. ... i jej funkcjonowanie wiąże się z ponoszeniem przez Gminę różnego rodzaju kosztów, których celem było i jest przystosowanie terenów P. ... na potrzeby potencjalnych inwestycji, jak również zachęcenie inwestorów do nabywania gruntów na terenie P. ... pod budowę zakładów produkcyjnych. Jednym z wydatków ponoszonych w celu utworzenia lub też powiększenia obszaru P. ... było nabywanie gruntów, które miały stanowić obszar P.... Jako przykład takiej transakcji Gmina wskazała nabycie w 2010 r. niezabudowanych nieruchomości od Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo w miejscowości K., w celu powiększenia obszaru P. .... Mimo, że nieruchomości te figurowały w ewidencji gruntów, jako grunty leśne, to z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynikało, że są one przeznaczone na powiększenie P. ..., tj. są przeznaczone pod realizację inwestycji związanych z przemysłem (a zatem są przeznaczone pod zabudowę). Sprzedaż przedmiotowych gruntów została opodatkowana podatkiem od towarów i usług i udokumentowana fakturą z dnia 29 października 2010 r., na której wykazano należną kwotę podatku obliczoną przy zastosowaniu podstawowej stawki podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00