Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.03.2015, sygn. ITPP2/443-1698/14/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1698/14/AK

Nieuznanie przekazania symulatora użytkownikowi za dostawę towaru oraz moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej czynności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2014 r. (data wpływu 12 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania przekazania symulatora użytkownikowi za dostawę towaru oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej czynności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania przekazania symulatora użytkownikowi za dostawę towaru oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej czynności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka w 2013 r. nabyła symulator okrętowy do przeprowadzania specjalistycznych kursów marynarskich. Na symulator ten składają się zespoły elektroniczne (w tym oparte o mikroprocesory) a także (w przeważającej części) oprogramowanie. Według specyfikacji dostarczonej przez dostawcę symulatora, wartość oprogramowania stanowiła około 2/3 wartości całego symulatora.

Spółka przekazała następnie tenże symulator (sprzęt wraz z oprogramowaniem) osobie trzeciej (użytkownikowi) do używania na podstawie umowy zbliżonej do umowy dzierżawy. Umowa ta przewiduje, że użytkownik może wykorzystywać tenże symulator do prowadzenia specjalistycznych kursów dla marynarzy, a płatność za używanie symulatora będzie pochodną przychodów uzyskiwanych przez użytkownika z tychże kursów. Innymi słowy, umowa nie przewiduje stałych opłat czynszowych, jednakże przewiduje, że intencją stron jest to, aby suma opłat czynszowych nie przekroczyła wartości symulatora. W przypadku, gdyby wartość opłat czynszowych zrównała się z wartością zakupu symulatora, to wówczas własność symulatora będzie przeniesiona za symboliczną kwotę na użytkownika. Umowa z użytkownikiem przewiduje ponadto, że przez pięć lat po spłacie wartości symulatora Spółka i użytkownik będą dzielić między siebie w określonych stałych proporcjach dochód z kursów, prowadzonych przy użyciu symulatora.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00