Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2015, sygn. ITPP1/443-1153/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1153/14/MN

Brak opodatkowania zwrotu kosztów opłaty cmentarnej ponoszonej w imieniu i na rzecz klientów oraz brak prawa do odliczenia podatku zawartego w fakturze wystawionej przez zarządcę cmentarza, dotyczącej opłaty cmentarnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2014 r. (data wpływu 24 września 2014 r.), uzupełnionym w dniu 29 grudnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania zwrotu kosztów opłaty cmentarnej ponoszonej w imieniu i na rzecz klientów oraz braku prawa do odliczenia podatku zawartego w fakturze wystawionej przez zarządcę cmentarza, dotyczącej opłaty cmentarnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2014 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 29 grudnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zwrotu kosztów opłaty cmentarnej ponoszonej w imieniu i na rzecz klientów oraz prawa do odliczenia podatku zawartego w fakturze wystawionej przez zarządcę cmentarza, dotyczącej opłaty cmentarnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą dom pogrzebowy, jako formę opodatkowania wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5% przychodu. W ramach działalności świadczy usługi kompleksowe związane z pochówkiem osób zmarłych. Osoby korzystające z usług zlecają kompleksowe wykonanie usługi pogrzebowej na podstawie zawartej umowy. Spisanie umowy poprzedzone jest ustaleniami, co zostanie w jej ramach wykonane. Część zlecenia znajduje pokrycie w zasiłku pogrzebowym wypłacanym przez ZUS. W związku z tym, że zasiłek pogrzebowy nie wystarcza całkowicie na pokrycie kosztów pogrzebu, w umowie zapisane jest, że klient zleca domowi pogrzebowemu uiszczenie opłaty cmentarnej. Z wewnętrznych przepisów firm zarządzających cmentarzami wynika, że osoba zlecająca pochówek domowi pogrzebowemu Wnioskodawcy sama nie może uiścić tej opłaty Uiszczenie jej osobiście byłoby równoznaczne ze zleceniem całej usługi pogrzebowej zarządcy cmentarza. Musi tego dokonać dom pogrzebowy Wnioskodawcy i to on otrzymuje fakturę VAT ze swoimi danymi i z informacją, kogo ta opłata dotyczy. Dom pogrzebowy prowadzony przez Wnioskodawcę jest więc tylko pośrednikiem w przekazaniu opłaty i w żaden sposób nie zarabia na tej czynności. Dla potrzeb podatku dochodowego w działalności gospodarczej dla Wnioskodawcy jest to więc czynność neutralna podatkowo. Rozliczając się z klientem Wnioskodawca przekazuje fakturę imienną opiewającą na kwotę rozliczaną zasiłkiem pogrzebowym oraz kopię faktury od zarządcy cmentarza i umowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00