Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2015, sygn. ITPP2/443-1460/14/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1460/14/PS

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do napędu samochodów osobowych oraz z tytułu raty za ich najem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2014 r. (data wpływu 24 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych na podstawie zawartej umowy najmu oraz z tytułu raty za ich najem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych na podstawie zawartej umowy najmu oraz z tytułu raty za ich najem.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej rozliczając się z organem podatkowym korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Zamierza podpisać z wypożyczalnią samochodów umowę najmu, na podstawie której będzie mogła wykorzystywać samochody osobowe dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i związanych z nią czynnościami opodatkowanymi. Spółka zamierza wykorzystywać samochody wyłącznie dla celów działalności gospodarczej. W tym celu wprowadzony zostanie regulamin wewnętrzny dotyczący użytkowania samochodów. Stosowne zapisy wykluczą możliwość użytku takiego samochodu dla celów prywatnych. Przykładowo regulamin będzie zawierał m. in. zapis do bezwzględnego stosowania, że pojazd ten, po zakończonym spotkaniu, dojeździe do kontrahenta, biura rachunkowego, itp., musi pozostawać na parkingu firmowym i zostanie to potwierdzone odpowiednim wpisem. Dodatkowo zapoznanie się z regulaminem potwierdzone zostanie oświadczeniami o zobowiązaniu do przestrzegania niniejszych zapisów przez pracowników i zarząd Spółki. Treść regulaminu zostanie sporządzona w oparciu o specyfikę firmy i sposób prowadzenia przez nią działalności, wskazując na szczegółowe sposoby użytkowania samochodu. Spółka będzie dokonywać zgłoszenia konkretnego pojazdu na druku VAT-26 w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami i będzie prowadzić ewidencję przebiegu każdego pojazdu zgodnie z wymogami ustawowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00