Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2015, sygn. ITPP3/443-585/14/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-585/14/JK
Zainteresowany działając jako typowa ciepłownia powinien opodatkować zużywane w opisanej sytuacji wyroby węglowe na zasadach ogólnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2014 r. (data wpływu 10 października 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 października 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
Wnioskodawca jako pośredniczący podmiot węglowy korzysta ze zwolnienia od podatku akcyzowego w zakresie: sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju, nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów węglowych, importu wyrobów węglowych, eksportu wyrobów węglowych. Podmiotem działalności gospodarczej są następujące wyroby węglowe: węgiel, brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla o kodzie CN 2701; węgiel brunatny (lignit), nawet aglomerowany z wyłączeniem gagatu o kodzie CN 2702; koks i półkoks z węgla, węgla brunatnego (lignitu) lub torfu, nawet aglomerowany; węgiel retortowy o kodzie CN 2704 00. Ponadto, prowadzi sprzedaż materiałów sypkich i budowlanych. Wyroby węglowe, które podlegają sprzedaży nieopodatkowanej (głównie gospodarstwa domowe) ewidencjonuje na podstawie dokumentów dostawy wyrobów węglowych oraz miesięcznie rozlicza na podstawie zestawień do Urzędu Celnego. Natomiast w przypadku sprzedaży wyrobów podmiotom niezwolnionym od podatku akcyzowego sporządza deklarację do Urzędu Celnego, w której odnotowuje ilość wyrobów węglowych i należny podatek.