Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2014, sygn. IPPB2/436-484/14-2/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-484/14-2/MK1
Czy podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych transakcji zamiany działek będzie dla stron (w tym Spółki) wartość wydzielonej (zabudowanej samowolnie) Działki Spółki, jako wartość nieruchomości, od której przypada wyższy podatek
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2014 r. (data wpływu 28 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu umowy zamiany nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu umowy zamiany nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej; Spółka lub Wnioskodawca) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka została zawiązana 4 marca 1998 r. Spółka jest współwłaścicielem zabudowanej nieruchomości składającej się z działki oznaczonej w rejestrze gruntów jako teren mieszkaniowy (dalej: Działka Spółki). Oprócz Spółki współwłaścicielami Działki Spółki są trzy osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Udział w Działce Spółki został przez Spółkę nabyty na podstawie umowy sprzedaży z 21 grudnia 1998 r. od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Transakcja nie podlegała opodatkowaniu VAT i w związku z tym Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem udziału w Działce Spółki. W latach 80, jeszcze przed wejściem w życie przepisów o VAT (przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym; Dz. U. z 1993 r. nr 11 poz. 50 ze zm.) na Działce Spółki osoba trzecia (dałej: Osoba X) wzniosła budynek (samowola budowlana). Do dnia dzisiejszego nie zostały rozliczone nakłady z Osobą X z tytułu wzniesionego na Działce Spółki budynku. Spółka nie wykorzystywała Działki Spółki (udziału) w prowadzonej działalności gospodarczej, nie wynajmowała budynku osobom trzecim, ani nie oddała go do używania w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Spółka nie dokonywała również odpisów amortyzacyjnych z tytułu posadowionego na jej działce budynku, nie decydując się na wprowadzenie tego budynku do ewidencji środków trwałych. W okresie luty 1993 r. - czerwiec 1994 r., tj. jeszcze przed nabyciem przez Spółkę, miała miejsce rozbudowa (ulepszenie) budynku, której wartość przekraczała 30% wartości początkowej. Po tej dacie nie dokonywane były żadne ulepszenia w budynku znajdującym się na Działce Spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right