Interpretacja indywidualna z dnia 15.10.2014, sygn. IPPB3/423-767/14-2/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-767/14-2/DP
Czy potrącenie części wierzytelności SKA z tytułu sprzedaży Znaków z zobowiązaniem do wpłaty środków pieniężnych na kapitał Spółki II, dokonane w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, będzie powodowało powstanie przychodu podatkowego po stronie Spółki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2014 r. (data wpływu 28 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej, która dokona potrącenia wierzytelności z inną spółką kapitałową - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej, która dokona potrącenia wierzytelności z inną spółką kapitałową.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka dokonała zbycia praw ochronnych na znaki towarowe (dalej: Znaki) w drodze wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA), w zamian za wyemitowane na rzecz Spółki akcje o określonej cenie emisyjnej. Obecnie planowane jest, iż Znaki zostaną sprzedane przez SKA na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka II). Zaplata części ceny za sprzedane Znaki na rzecz SKA nastąpiłaby w ten sposób, iż doszłoby do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki II, SKA zobowiązałaby się do wniesienia wkładu pieniężnego do Spółki II w zamian za nowoutworzone udziały Spółki II, a następnie strony dokonałyby potrącenia przysługujących im wzajemnych wierzytelności pieniężnych (wierzytelności Spółki II wobec SKA z tytułu wkładu pieniężnego oraz części wierzytelności SKA wobec Spółki II z tytułu sprzedaży Znaków). W takiej sytuacji zamiast otrzymania środków pieniężnych, SKA otrzymałaby udziały w Spółce II.