Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2014, sygn. IPPB1/415-422/14-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-422/14-2/MS
Czy przychód osiągany z opisanego powyżej najmu prywatnego (w przypadku wynajmowania 19 pokoi, bez względu na jego krótko - bądź długoterminowy charakter) może zostać opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg. jednolitej stawki 8,5%?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2014 r. (data wpływu 14 kwietnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu lokali - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu lokali.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, prowadzący działalność rolniczą na nieruchomości gruntowej o powierzchni 2,5ha, nieprowadzący pozarolniczej działalności gospodarczej, jest właścicielem czterech nieużytkowanych obecnie zabudowań. W jednym z budynków Wnioskodawca wynajmuje jednemu podmiotowi cztery pomieszczenia przeznaczone na cele mieszkalne. Uzyskiwany przychód z tytułu najmu stanowi przychód Wnioskodawcy opodatkowany przez Wnioskodawcę na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (art. 6 ust. 1a).
Wnioskodawca wskazuje, że nie prowadzi i nie zamierza prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej, najem dotyczy jedynie prywatnych składników jego majątku, które nie zostały nabyte ani zbudowane w celu późniejszego wynajmu. Nie korzysta i nie zamierza korzystać z usług podmiotów zajmujących się profesjonalnie reklamą czy też nabywaniem klientów. Jednocześnie, z uwagi na brak zagospodarowania pozostałych trzech budynków, w których znajduję się 19 pomieszczeń, nie wyklucza ich wynajęcia w przypadku zgłoszenia się potencjalnych najemców, nie przesądzając czy ów najem miałby charakter krótkoterminowy (1 dzień, 3 dni, tydzień, dwa tygodnie, 30 dni), czy też długoterminowy jak w przypadku prowadzonego obecnie. Wnioskodawca wskazuje przy tym, że ewentualny wynajem nie miałby formy zorganizowanej - w postaci profesjonalnej obsługi, recepcji, usług sprzątających czy gastronomicznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right