Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.08.2014, sygn. IPPP3/443-533/14-2/LK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-533/14-2/LK
rozliczenie importu towarów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2014 r. (data wpływu 5 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia importu towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia importu towarów
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Firma E. i siedzibą w Norwegii z numer podatkowym VAT zajmuje się sprzedażą hurtową i produkcją sprzętu elektronicznego. Niemiecki oddział E. GmbH z numerem podatkowym - VAT sprzedaje towary polskim podmiotom, zarejestrowanym dla potrzeb VAT. Towary są kupowane i eksportowane przez E. GmbH z krajów spoza Unii Europejskiej i dostarczane bezpośrednio polskim klientom. Towary są transportowane za pośrednictwem firmy przewozowej D. Sp. z o.o.
Na zgłoszeniach celnych E. GmbH stanowi nadawcę, natomiast polscy klienci są bezpośrednimi odbiorcami dostaw. D. w imieniu E. GmbH początkowo pokrywa koszty podatku, naliczone w czasie odprawy przesyłki przez Urząd Celny, a następnie zgodnie z formułą dostawy towarów P., VAT jest ponoszony przez nadawcę - E. GmbH.
Faktura, zawierająca miesięczne podsumowanie jest zazwyczaj wydawana przez D. w Norwegii, norweskiemu oddziałowi E. (siedziba główna) dla wszystkich przesyłek dostarczanych przez wszystkie podmioty D. dla wszystkich podmiotów E. za dany miesiąc. Polski VAT z importu zapłacony przez D. Sp. z o.o. w odniesieniu do przesyłek nadanych przez E. GmbH do polskich klientów, również jest zawarty we wspomnianej fakturze.