Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2014, sygn. IPPP2/443-589/14-2/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-589/14-2/RR

Przekazania darowizną gospodarstwa rolnego - wyłączenie z opodatkowania VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku złożonym osobiście w dniu 27 czerwca 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych przekazania darowizną gospodarstwa rolnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych przekazania darowizną gospodarstwa rolnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest jedyną właścicielką gospodarstwa rolnego. 1 grudnia 2009 r. Zainteresowana zrezygnowała na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT ze statusu rolnika ryczałtowego i stała się czynnym podatnikiem podatku VAT. W okresie tym Wnioskodawczyni dokonywała wydatków inwestycyjnych w postaci zakupu maszyn rolniczych wykorzystywanych przez nią w prowadzonym gospodarstwie rolnym, od których Strona odliczyła w pełni podatek naliczony. Wśród zakupionych środków trwałych były zarówno takie o wartości poniżej jak i powyżej 15 000zł.

W przyszłości Wnioskodawczyni zamierza przekazać całe gospodarstwo rolne (grunty, budynki, sprzęt rolniczy, inwentarz) w formie darowizny swojemu synowi. W chwili obecnej jest on rolnikiem ryczałtowym, jednak w chwili przejęcia gospodarstwa rolnego zrezygnuje on ze statusu rolnika ryczałtowego i stanie się również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i będzie kontynuował prowadzenie gospodarstwa rolnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00