Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2014, sygn. IPPP1/443-607/14-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-607/14-2/MP
Rozliczenie opłat eksploatacyjnych związanych z najmem, prawo do odliczenia;
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2014 r. (data wpływu 28 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania nadpłaty związanej z rozliczeniem opłat eksploatacyjnych za wynagrodzenie z tytułu świadczonej usługi, udokumentowanej fakturą VAT oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania nadpłaty związanej z rozliczeniem opłat eksploatacyjnych za wynagrodzenie z tytułu świadczonej usługi, udokumentowanej fakturą VAT oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :
Sp. z o.o. SKA (dalej: Wnioskodawca") była właścicielem budynku biurowego (dalej: Budynek"). W okresie gdy Wnioskodawca był właścicielem Budynku, Wnioskodawca wynajmował w ciągu danego roku kalendarzowego (dalej: rok 20XX") powierzchnie biurowe na rzecz najemców (dalej: Najemcy") na podstawie umów najmu (dalej: Umowy najmu").
Zgodnie z zapisami Umów najmu Wnioskodawca ponosił koszty eksploatacyjne Budynku związane z wynajmowanymi powierzchniami (dalej: Koszty Eksploatacyjne"). Koszty Eksploatacyjne były rozliczane odrębnie od opłat czynszowych na podstawie wystawianych przez Wnioskodawcę na rzecz Najemców miesięcznych faktur za opłaty eksploatacyjne (dalej: Opłaty Eksploatacyjne"). Opłaty Eksploatacyjne stanowiące podstawę miesięcznego rozliczenia między Wnioskodawcą a Najemcami stanowiły prognozę kalkulowaną z góry na początku roku 20XX i co do zasady różniły się od faktycznej wysokości Kosztów Eksploatacyjnych poniesionych w danym roku przez Wnioskodawcę. Miesięczna faktura wystawiana w danym roku kalendarzowym przez Wnioskodawcę tytułem Opłat Eksploatacyjnych opiewała zatem na kwotę równą 1/12 prognozowanej przez Wnioskodawcę wartości Kosztów Eksploatacyjnych za dany rok, ustaloną na początku danego roku.