Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2014, sygn. IPPB3/423-451/14-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-451/14-2/GJ

1. Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym wypłata dywidendy przez W na rzecz wspólnika w formie rzeczowej w drodze transferu udziałów w WI C oraz PS nie spowoduje powstania dla W przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PDOP?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2014 r. (data wpływu 22 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe

Sp. z o.o. (dalej: W lub Spółka) posiada zatrzymane zyski z lat ubiegłych. Jedyny wspólnik Spółki brytyjska spółka WI dalej: wspólnik, spółka - matka lub WI IP) podjął uchwalę dotyczącą podziału zysku wypracowanego w latach ubiegłych. Wspólnik jest 100% udziałowcem Spółki i posiada jej udziały przez nieprzerwany okres dłuższy niż 2 lata. W posiada siedzibę w Polsce i podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów. W związku z brakiem wystarczających środków pieniężnych na wypłatę dywidendy, planowana jest dywidenda w formie rzeczowej.

Zgodnie z uchwalą Zgromadzenia Wspólników, dywidenda w części zostanie wypłacona w formie rzeczowej w drodze transferu posiadanych przez W udziałów w spółkach zależnych WI Consulting sp. z o.o. (dalej: WI C) oraz PS Sp. z o.o. (dalej: PS ). Dokonanie przez Spółkę wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej będzie zgodne z umową spółki W . Transfer własności udziałów WI C oraz PS nastąpi zgodnie z art. 180 Kodeks Spółek Handlowych, w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (nie będzie to jednak umowa sprzedaży). Wysokość dywidendy w formie rzeczowej podlegającej wypłacie będzie zgodnie z wyceną odpowiadała wartości rynkowej posiadanych przez Spółkę udziałów w WI C oraz PS .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00