Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2014, sygn. IPPB5/423-478/14-2/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-478/14-2/PS
dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 5 umowy polsko szwajcarskiej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2014 r. (data wpływu 27 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 5 Konwencji z dnia 2 września 1991 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r., Nr 22, poz. 92, dalej konwencja polsko szwajcarska) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dnu 27 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 5 umowy polsko szwajcarskiej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
S. A. jest rezydentem podatkowym Szwajcarii, z siedzibą Lozannie.
Spółka należy do Grupy (dalej: Grupa), jednej z największych kompanii tytoniowych na świecie. W ramach Grupy, Spółka pełni rolę podmiotu zlecającego produkcję w systemie produkcji na materiale powierzonym (ang.tolling manufaeturing system) stosowanym w Grupie (Model Biznesowy). Z kolei, producenci papierosów są zlokalizowani w różnych państwach (w tym P Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce) i pełnią rolę tzw. producentów na zlecenie, działających wyłącznie na rzecz Spółki (Producenci). W celu organizacji procesu produkcji, Spółka negocjuje warunki i zawiera umowy z Producentami oraz zaopatruje ich w materiały potrzebne do produkcji, w tym nieprzetworzone liście tytoniu (Materiały do Produkcji). Na podstawie umów zawartych przez Spółkę, Producenci są zobowiązani do wytwarzania papierosów zgodnie ze specyfikacją określoną przez Spółkę. Spółka ponosi ryzyko ekonomiczne i wykonuje funkcje biznesowe związane z procesem produkcji. Zakres funkcji Spółki, jako podmiotu zlecającego w systemie produkcji na materiale powierzonym, obejmuje (i będzie obejmował) m.in.: