Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2014, sygn. IPPP2/443-258/14-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-258/14-2/BH
w przypadku, gdy karnet zawierać w sobie będzie np. 4 pakiety (wg rodzajów usług - na zasadzie prawa do skorzystania z nich przez nabywcę wg jego wyłącznej przyszłej woli) w tym 3 pakiety usług opodatkowanych wg stawki VAT podstawowej oraz jeden wg stawki obniżonej, rozliczanie podatku należnego może odbywać się wg podziału proporcjonalnego tj. np. ¾ wg stawki 23% oraz ¼ wg stawki 8%.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2014 r. (data wpływu 20 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka (zwana dalej wymiennie Wnioskodawcą) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi sprzedaż karnetów abonamentowych obejmujących usługi: Sportowe, Wodne (aqua) i Fitness. Karnety są sprzedawane osobno (karnety na jedną z ww. grup usług: Karnet Sport, Karnet Fitness, Karnet Aqua) oraz jako pakiet - karnet zawierający wszystkie grupy usług (trzy w jednym). Usługi dostępne w karnetach są limitowane ważnością karnetu lub liczbą wejść w ramach pakietu (np. możliwość korzystania z usług 2 razy w tygodniu lub 12 razy w miesiącu). W przypadku karnetów zawierających pakiet wszystkich ww. usług (trzy w jednym) klient/użytkownik karnetu sam decyduje z jakiej usługi korzysta a z jakiej nie. Nie ma możliwości przewidzenia na dzień sprzedaży karnetu (trzy w jednym) proporcji wykorzystania poszczególnych usług wchodzących w skład pakietu. Opłata za karnety uiszczana jest jako 100% przedpłata. Z uwagi na ww. okoliczności oraz fakt, że usługi w ramach karnetów S. - objęte są 8% podatkiem VAT, natomiast w karnecie Fitness usługi objęte są 23% podatkiem VAT, sprzedając wszystkie trzy usługi w pakiecie (trzy w jednym) Spółka wystawia faktury VAT na pakiety (trzy w jednym) uwzględniające podział pakietu na 3 grupy usług (w równych proporcjach) opodatkowane zgodnie z powyższymi stawkami VAT. Spółka w 2011 r. uzyskała od Ministra Finansów interpretację indywidualną potwierdzającą prawidłowość powyżej opisanego sposobu wystawiania faktur VAT (interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2011r.).