Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2014, sygn. IPPB1/415-274/14-2/EC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-274/14-2/EC

Czy wydanie Wspólnikowi rzeczowych składników majątku z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej lub w związku z likwidacją spółki jawnej będzie rodziło obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2014r. (data wpływu 17 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania nieruchomości w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej lub jej likwidacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania nieruchomości w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej lub jej likwidacji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Aktualnie Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce osobowej - F. spółka jawna, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami i poza Wnioskodawcą ma jeszcze dwóch innych wspólników. Spółka jawna powstała w lutym 2012 roku, z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o tej samej nazwie. W umowie spółki jawnej w § 6 określono, że wspólnicy wnieśli wkład w postaci majątku przedsiębiorstwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością określonego w sprawozdaniu finansowym sporządzonym dla potrzeb przekształcenia proporcjonalnie do udziałów posiadanych w spółce z o.o. Wnioskodawca posiadał w spółce z o.o. udziały stanowiące 70% wartości kapitału zakładowego. Spółka F. sp.j jest właścicielem trzech zabudowanych nieruchomości. Wspólnik planuje wystąpić ze spółki jawnej lub istnieje możliwość, że wszyscy wspólnicy zadecydują o likwidacji spółki. W przypadku wystąpienia ze spółki, Wnioskodawca rozliczy się z pozostałymi wspólnikami, za ich zgodą w formie rzeczowej, Wnioskodawca otrzyma nieruchomość. Podobnie będzie przy likwidacji spółki, po spłaceniu wszystkich zobowiązań wspólnicy podzielą się majątkiem spółki w ten sposób, że każdy ze wspólników otrzyma po jednej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00