Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2014, sygn. IPPB3/423-942/13-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-942/13-2/MC
W jakim terminie kapitalizowane odsetki od pożyczki (oraz innych pożyczek) stanowić będą dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów, w terminie kapitalizacji, tj. w dniu wskazanym w stosownym aneksie, czy też w terminie zapłaty rat kapitałowych pożyczki (pożyczek) powiększonej o skapitalizowane odsetki, która będzie mieć miejsce zgodnie z nowym harmonogramem spłat określonym w odpowiednim aneksie do umowy np. w trybie comiesięcznym?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2013 r. (data wpływu 19 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy odsetki od pożyczki (oraz od innych pożyczek) stanowić będą dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów, w terminie kapitalizacji, tj. w dniu wskazanym w stosownym aneksie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy odsetki od pożyczki (oraz od innych pożyczek) stanowić będą dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów, w terminie kapitalizacji, tj. w dniu wskazanym w stosownym aneksie.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka, będąca polskim rezydentem podatkowym, X. Sp. z o.o. (dalej również: Spółka, Wnioskodawca, Pożyczkobiorca) zawarła umowę pożyczki z podmiotem pośrednio powiązanym, również będącym polskim rezydentem podatkowym, (dalej również: Pożyczkodawca) w celu sfinansowania zakupu nieruchomości. Wspomniana nieruchomość stanowi środek trwały Spółki, podlegający wynajmowi. Data zawarcia aktu notarialnego nabycia nieruchomości i jednocześnie data przyjęcia niniejszego środka trwałego do użytkowania są tożsame. Data zawarcia umowy najmu przypada następnego dnia po dniu przyjęcia środka trwałego do użytkowania. Przedmiotem pożyczki jest określona kwota pieniędzy w PLN. Splata kapitału następuje w okresach miesięcznych zgodnie z harmonogramem stanowiącym załącznik do umowy pożyczki. Spłaty rat kapitałowych mają miejsce każdorazowo w pierwszych dniach kolejnego miesiąca.