Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2014, sygn. IPPP2/443-1355/13-3/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1355/13-3/RR
Możliwość wystawienia dwóch lub więcej faktur do jednego paragonu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz.749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2013 r. (data wpływu 16 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia dwóch lub więcej faktur do jednego paragonu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia dwóch lub więcej faktur do jednego paragonu.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej Spółka) prowadzi na terenie Polski sieć placówek handlowych. W ramach prowadzonej przez siebie działalności Spółka zajmuje się przede wszystkim sprzedażą detaliczną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W sklepach Spółki kupić można materiały budowlane, dekoracyjne, narzędzia, produkty do aranżacji i wyposażenia wnętrz, itp. Specyfika sprzedaży prowadzonej przez Spółkę skutkuje tym, że każda transakcja sprzedaży dokumentowana jest przy użyciu kas rejestrujących. W związku z tym, każda z transakcji sprzedaży jest potwierdzona paragonem z kasy rejestrującej. Jeśli kupujący jest zainteresowany otrzymaniem faktury, wówczas co do zasady po okazaniu oryginału paragonu z kasy Spółka wystawia fakturę VAT.
Zdarzyć się mogą sytuacje, w których klienci żądają wystawienia dwóch lub więcej faktur do zakupów objętych jednym paragonem (tj. rozbicia sprzedaży udokumentowanej paragonami na dwie lub więcej faktur). Ponadto możliwe jest, że klient, który poprosił o wystawienie faktury tylko do części zakupów ujętych na paragonie, zgłosi jednak w późniejszym czasie żądanie wystawienia faktury na pozostałe towary, a więc w istocie kolejnej faktury do sprzedaży zaewidencjonowanej na jednym paragonie. Spółka nie może również wykluczyć, że w przyszłości wystąpią inne przypadki, kiedy klient będzie zgłaszał żądanie wystawienia dwóch lub więcej faktur do zakupów objętych jednym paragonem.